T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı

Dr. Celal Sami TÜFEKÇİ – Moderatör

1971 yılında Giresun’da doğan Dr. Celal Sami TÜFEKCİ, Makine Mühendisliği alanında olmak üzere, Lisans derecesini Gazi Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Yüksek Lisans derecesini Northeastern Üniversitesi ‘nden, Doktora derecesini ise Rensselaer Polytechnic Institute’den aldı.

Profesyonel kariyerine dünyanın lider iletişim ve doküman oluşturma şirketi Pitney Bowes Inc.’in Araştırma Merkezi’nde Proje Mühendisi olarak başlayan Dr. TÜFEKCİ, yüksek performanslı hareket kontrolü konusunda patentli çalışmalara imza attı. Mekatronik ve Kontrol Sistem Tasarımı Uzmanı olarak çok sayıda projelerde ve çeşitli şirketlere danışmanlık yapan Dr. TÜFEKCİ, Thales Alenia Space firmasında Uydu Tasarım Uzmanı olarak TÜRKSAT 3A uydusunun üretiminde ve teknoloji transfer ekibinde görev yaptıktan sonra TÜRKSAT’ta Milli Haberleşme Uyduları Program Direktörlüğü görevini üstlendi. Daha sonra, TÜBİTAK UZAY Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’nde Başuzman Araştırmacı olarak RASAT ve GÖKTÜRK-2 yer gözlem uydu projelerinde çalıştı.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nda Uzay Daire Başkanı olarak göreve başlayan ve yüksek çözünürlüklü GÖKTÜRK-1 Uydu Programı ile Uydu Fırlatma Programlarını yürüten Dr. TÜFEKCİ, daha sonra Başkan Yardımcısı olarak atandı ve halen görevine devam etmekte.

Dr. TÜFEKCİ, halihazırda Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde Yönetim Kurulu Başkanı; ASELSAN A.Ş. ve ODTÜ MEMS’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmakta. Bunlara ek olarak, Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü, Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü ve ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Danışma Kurulu Üyesi.