Enerjisa Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü

Murat Pınar

Murat Pınar, Karadeniz Teknik Üniversitesinden Elektrik ve Elektronik Mühendisi olarak mezun olduktan sonra profesyonel kariyerine Siemens’te başlamış ve burada 1998-2006 yılları arasında transmisyon mühendisi, transmisyon ürün müdürü ile uygulama ve entegrasyon müdürü pozisyonlarında görev yapmıştır.

Daha sonra, Nokia Siemens Networks şirketinde Doğu Avrupa, Orta Asya ülkeleri ile Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan’ın da aralarında bulunduğu 13 farklı ülkede, saha operasyonundan sorumlu yönetici görevini üstlenmiştir.

Nokia Siemens Networks’de telekomünikasyon, fiber optik, altyapı, inşaat ve entegrasyon alanlarından sorumlu Program Direktörü iken Nisan 2010 tarihinde Başkent EDAŞ’a katılmıştır. 2015 yılı Ağustos ayına kadar Enerjisa’nın elektrik dağıtım bölgeleri olan Başkent, AYEDAŞ ve Toroslar’ın Grup Direktörlüğü görevini yapmıştır.

Murat Pınar bugün, 20 milyondan fazla nüfusa hizmet veren Enerjisa Dağıtım Şirketlerinde – Başkent, AYEDAŞ ve Toroslar- Genel Müdürlük görevini yürütmektedir.

Pınar ayrıca, Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Yönetim Kurulu Üyeliğini ve Temmuz 2018’dan itibaren EUREKA çatısı altında faaliyet gösteren EUROGIA2020 Topluluğu’nun Başkanlığını yapmaktadır.